Türkiye Cumhuriyeti

Selanik Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Atatürk Evi - Açılış Konuşması, 16.08.2013

SELANİK BAŞKONSOLOSU SAYIN TUĞRUL BİLTEKİN’İN
16 AĞUSTOS 2013 TARİHLİ KONUŞMASI

Sayın Kültür ve Turizm Bakanım,

Sayın Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı,

Sayın Büyükelçim,

Yunanistan Parlamentosu ve T.B.M.M Mensubu Değerli Milletvekilleri,

Sayın Selanik Belediye Başkan Vekili,

Kıymetli Meslektaşlarım, Saygıdeğer Konuklar,

Atamızın doğduğu topraklara, gözünü açtığı eve, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğuna hoş geldiniz.

Atamızın aramızdan ayrılışının 75. yılında, O’nun örnek kişiliğini ve başta çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bıraktığı değerleri anıyor, Türk ve Yunan halklarının dostluğunu bu simgesel evin açılış töreninde hep beraber bir kez daha dünyaya ilan ediyoruz.

Burada, Atamızın hayata gözlerini açmış olmasının sevincini yaşıyoruz.

Atatürk Evi, Atamızın bizlere emanet ettiği değerlerine yakışacak ve doğduğu dönemi yansıtacak kapsamlı bir yenilemeden geçti. Ulu Önderimizin hayatının anlatıldığı, başarılarının paylaşıldığı, eğitici, öğretici, teknik açıdan nitelikli, modern müzecilik anlayışı uygulandı. 150 yıl ayakta kalmak üzere inşa edilmemiş ve depremlere maruz kalmış bu özel mekanın restorasyonu, aceleye getirilmeden, gayet ehil bir ekip tarafından büyük bir titizlikle sürdürüldü. Bu vesileyle, Bilgili Holding Atatürk Evi Restorasyon Projesi Müdürü Sayın Tevfik Alpgültaş’a özellikle teşekkür ederim.

Sayın Bakanım,

Şahsım ve Başkonsolosluğumuz çalışanları adına bu projenin bir parçası olabildiğimiz için gururluyuz. Hakkıyla tamamlanmış olmasından mutluluk duyuyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızca Başkonsolosluğumuza emanet edilmiş olan bu özel mekan, Atamızın ve tüm Balkan şehitlerimizin anısına saygılı, Türk-Yunan dostluğuna yakışır bir şekilde korunmaya devam edilecektir.

Teşekkür ederim.