Türkiye Cumhuriyeti

Selanik Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni, 10.11.2012

SELANİK BAŞKONSOLOSU SAYIN TUĞRUL BİLTEKİN’İN
10 KASIM 2012 TARİHLİ KONUŞMASI

Değerli Konuklar, Saygıdeğer Öğretmenler ve Sevgili Öğrenciler,

Atamızın doğduğu topraklara, gözünü açtığı eve, Selanik’e hoş geldiniz.

Ne mutlu ki bize, biraz önce hep birlikte İstiklal Marşımızı söylerken, aynı zamanda Atamızın doğduğu evin önündeki bayrak direğine şanlı Bayrağımızın ilk defa göndere çekilmesine şahit olduk. Bu ay-yıldızlı bayrak, tarih boyunca vatanımıza hizmet edenlerin, Balkanlarda, Anadolu’da, Kafkasya’da, Filistin’de, Yemen’deki şehitlerimizin, gazilerimizin, genci, yaşlısı tüm milletimizin bayrağıdır. Onu hep beraber sonsuzluğa taşıyacağız.

Bugün, Atamızın aramızdan ayrılışının 74. yılında, O’nun örnek kişiliğini ve başta çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bizleri biz yapan, bıraktığı değerleri anıyoruz.

Burada, Atamızı kaybetmenin acısını değil, hayata gözlerini açmış olmasının sevincini yaşıyoruz.

Burada, yurdumuzun her köşesinden Selanik’e gelen Siz değerli konuklarımızla beraber;

- Vatan sevgimizi, vatanın birliği ve bütünlüğü için özverili olmayı, özgürlük ve bağımsızlık aşkımızı, ulusal birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmemizi, bir millet, bir ulus devlet olma bilincimizi yaşıyoruz.

Dünyaya;

- Çağdaşlaşma ve modernleşme inancımızı, gelişmiş, refah içinde bir millet olarak varlığımızı yükseltme azmimizi, çocuklara, gençlere, kadınlara, toplumun tüm kesimlerine verdiğimiz kıymeti, temsil ettiğimiz evrensel değerlerle eğitim, bilim, sanat, spor ve kültürün önemini haykırıyoruz.

Değerli Konuklar,

Selanik Atatürk Evi, Atamızın bizlere emanet ettiği değerlerine yakışacak ve doğduğu dönemi yansıtacak bir yenilemeden geçmektedir. Ulu Önderimizin hayatının anlatıldığı, başarılarının paylaşıldığı, eğitici, öğretici, teknik açıdan nitelikli, modern müzecilik anlayışı uygulanacaktır. 150 yıl ayakta durmak üzere inşa edilmemiş ve depremlere maruz kalmış bu özel mekanın restorasyonu, aceleye getirilmeden, büyük bir titizlikle sürdürülmektedir. Bina içindeki çalışmalar törenimizden sonraki günlerde de devam edeceğinden, kapsamlı yenileme faaliyetleri sonuçlanana kadar yalnızca Müze bahçesine ziyaretçi kabul edilebilecektir. Bu nedenle, törenimize katılan Sizlere, mekanımız elvermediği için merasim alanına alamadığımız, Atatürk Evi’ni ziyaret etmek maksadıyla Selanik’e gelen veya daha sonra gelecek olan tüm vatandaşlarımıza anlayışları için teşekkür ederim.

Şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz.

Atam, hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.