Türkiye Cumhuriyeti

Selanik Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

Osmanlı İmparatorluğu ile Yunanistan arasındaki diplomatik ilişkiler 1834’te kurulmuştur. Selanik’in, Balkan Savaşlarında 1912 yılında Yunan hakimiyetine geçmesinden sonra, 1913’te Selanik Başşehbenderliğinin faaliyete geçtiği tahmin edilmektedir. Bu çerçevede, Başkonsolosluğumuzu Türkiye’nin yurtdışındaki en eski temsilciliklerinden biri olarak nitelendirmek mümkündür.

Başkonsolosluğumuz, mutad görevlerinin yanı sıra, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Türk Ulusu’nun Ebedi Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu Ev’in 1937 yılından itibaren korumasını ve idamesini üstlenmiş olmakla, kıvanç duyduğu özel bir vazifeye de sahiptir. Ev, Atatürk’ün naşının Anıtkabire taşınması ile eş zamanlı olarak 10 Kasım 1953 günü törenle ziyarete açılmıştır.

Atatürk Evi’nin devletimize armağan edilmesi sonrasında, Ev’in civarında bulunan küçük ev ve arsalar, değişik tarihlerde satın alınarak, burada Atatürk’ün talimatıyla inşa ettirilen mevcut Başkonsolosluk binamız 1939 yılında kullanıma açılmıştır. Daha sonra da, ek alımlarla, yerleşkemiz bugünkü durumuna ulaşmıştır.

 
Fahrettin Hayri Ülgen
Başkonsolos (MM)
06.12.1923-31.03.1924
Mustafa Şerif İlden
Başkonsolos (MM)
22.04.1924-01.03.1927
Ali Saib Bey
Başkonsolos (MM)
02.03.1927-20.04.1927
Mehmet Hayri Bey
Başkonsolos (MM)
31.05.1927-09.12.1930
Selim Fevzi Gönen
Başkonsolos (MM)
24.12.1930-01.12.1934
Reşad Hakkı Karabuda
Başkonsolos (MM)
02.12.1934-10.09.1938
İdris Çora
Başkonsolos (MM)
12.09.1938-27.11.1943
İdris Çora
Başkonsolos (MM)
02.03.1946-12.05.1948
Nurullah Korkud
Başkonsolos (MM)
31.05.1948-26.06.1950
Cavit Ulvi Erçin
Başkonsolos (MM)
27.06.1950-06.01.1951
Mehmet Ali Balin
Başkonsolos (MM)
26.04.1951-26.02.1957
Mehmet Fevzi Kortan
Başkonsolos (MM)
22.07.1957-26.04.1961
Şahin Kekevi
Başkonsolos (MM)
31.10.1962-29.05.1965
Recep Yazgan
Başkonsolos (MM)
30.05.1965-01.09.1966
Mustafa Kayagil
Başkonsolos (MM)
30.09.1966-11.10.1970
Osman Sirman
Başkonsolos (MM)
29.10.1970-19.06.1973
Yavuz Aktulga
Başkonsolos (MM)
20.06.1973-18.04.1976
Ergül Gökçen
Başkonsolos (MM)
30.09.1976-17.09.1980
Aziz Yakın
Başkonsolos (MM)
27.11.1980-16.11.1982
Mete İnanç
Başkonsolos (MM)
19.11.1982-01.12.1986
Orhan Erdivanlı
Başkonsolos (MM)
02.12.1986-01.10.1990
Murat Bilhan
Başkonsolos (MM)
29.09.1990-03.10.1994
Koray Targay
Başkonsolos (MM)
01.10.1994-01.09.1996
Ertan Tezgör
Başkonsolos (MM)
31.08.1996-31.08.1998
Seçkin Çetinelli
Başkonsolos (MM)
31.08.1998-03.09.2001
Ali Gazne Soysal
Başkonsolos (MM)
01.09.2001-01.10.2003
Seçkin Çetinelli
Başkonsolos (MM)
30.09.2003-01.10.2007
Hakan Abacı
Başkonsolos (MM)
29.09.2007-28.08.2009
Hüseyin Özdemir
Başkonsolos (MM)
29.08.2009-17.08.2011
Tuğrul Biltekin
Başkonsolos (MM)
31.08.2011-16.09.2015
Orhan Yalman Okan
Başkonsolos (MM)
21.09.2015-