“Yunanistan-Türkiye: İşbirliğine Davet” konulu toplantıda yapılan konuşma metni (Türkçe/Yunanca)

Tuğrul BİLTEKİN 26.11.2011
T.C. SELANİK BAŞKONSOLOSU TUĞRUL BİLTEKİN’İN
KUZEY YUNANİSTAN YUNAN-TÜRK TİCARET ODASI TOPLANTISI KONUŞMASI

Sayın Belediye Başkanı,
Oda Başkanları,
Değerli Katılımcılar,

Sizlerle bir ekonomik kriz hikayesi paylaşmak istiyorum. Bu hikaye gerçektir.

Bir günde 7,5 milyar Dolar Merkez Bankası'ndan çekildi. Gecelik faizler yüzde 7.500'e kadar yükseldi. Hükümet tarafından davet edilen Dünya Bankası Başkan Yardımcısı, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığına getirildi. Binlerce kişi işsiz kaldı. Çok sayıda işyeri kapandı. İşçi ve memur sendikaları ile demokratik kitle örgütleri ekonomik krizden çıkış için programlar hazırladı. Sokaklarda gösteriler yapılmaya başlandı. Odalar ve Borsalar Birliği Hükümete istifa çağrısında bulundu. Siyasetçiler birbiri ardına konuştular:

“Ülkenin bugünkü kötü durumdan çıkışının yolu her alanı kapsayan entegre, köklü ve kapsamlı bir dönüşüm projesinin hayata geçirilmesine bağlıdır.”
“Sorunları aşabileceğimize inanıyorum. Başaracağız, çünkü başarmaya mecburuz.”
“Devlet vatandaşına, toplum da devletine sahip çıkmalıdır.”

Ne kadar tanıdık değil mi? Bu kısa anekdot, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır ekonomik krizi olan 21 Şubat 2001 ve sonrasını özetlemektedir.

Buna neden değindim?

Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizi bölgesinde en iyi anlayacak ülke komşusu Türkiye’dir. Bizler, krizin Yunan halkı üzerindeki olumsuz etkilerini görmekte ve çekilen sıkıntıları samimiyetle kavramaktayız.

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odasını, tam zamanında düzenlediği bu etkinlik nedeniyle tebrik ediyorum. Çünkü Türkiye ve Türk halkı, geçmiş acı iktisadi tecrübelerinden de aldığı derslerle, Yunanistan ve Yunan milletine dost eli uzatmaya, ekonomisinin kalkınmasına, kuzey Yunanistan’ın sıkıntılarının hafifletilmesine katkıda bulunmaya hazırdır.

Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizinin üstünden yaklaşık 10 yıl geçti. Bugün, Selanik’ten karayoluyla üç saat, şehrimize ayrı bir canlılık katan Türk Hava Yolları ile ise yaklaşık bir saat mesafede, istikrarlı siyasi yapısı, güçlü demokrasisi, hızla gelişen piyasaları, bölgesi ve ötesinde güvenlik, istikrar ve refah arayışında olan dış politikasıyla bambaşka bir Türkiye var.

Sizlerle Türkiye’ye ilişkin kısa bazı bilgi ve rakamlar paylaşmak istiyorum:
• 2002’de 230 milyar ABD doları olan GSYİH 2010’da 736 milyar ABD dolarına yükseldi.
• Son 8 yılda reel GSYİH yıllık ortalama % 4,8 arttı.
• Dünyanın en büyük 16. ve AB ile karşılaştırıldığında en büyük 6. ekonomisi
• Son 8 yılda 94 milyar ABD dolarının üzerinde doğrudan yabancı yatırım
• 2008-2010 yılları için doğrudan yabancı yatırımda dünyanın en cazip 15. ülkesi
• 74 milyonluk nüfus, 25 milyonu aşkın genç
• AB ile karşılaştırıldığında en kalabalık genç nüfus, en büyük 4. iş gücü
• 156 üniversiteden yaklaşık 500 bin mezun
• Ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde yeni ve gelişmiş teknik altyapı
• AB ile yürütülen katılım müzakereleri ve Gümrük Birliği
• 20 ülke ile Serbest Ticaret Anlaşması
• 2002-2010’da yüzde 225 artışla 114 milyar ABD dolarına yükselen ihracat hacmiyle, dinamik ve olgun bir özel sektör
• 26.000’i aşkın yabancı sermayeli şirket
• 2002-2010 arasında 4 milyondan 35 milyona ulaşan internet kullanıcısı sayısı
• 23 milyondan 62 milyona çıkan cep telefonu kullanıcısı
• 16 milyondan 46 milyona ulaşan kredi kartı kullanıcısı
• 33 milyondan 102 milyona yükselen havayolu yolcusu
• 13 milyondan 28,5 milyona ulaşan yabancı turist sayısı
Değerli Katılımcılar,

Güvenlik, istikrar ve refah ancak herkes için geçerli olduğu takdirde sürdürülebilir. Bu itibarla Türkiye, diğer ülkelerle ilişkilerinde herkesin kazanç sağlayacağı ve topyekun kalkınmaya imkan tanıyacak nitelikte bir ekonomik ve ticari işbirliği tesisi gayretindedir. Komşu ülkeler ve açılım politikası sürdürdüğümüz bölgelerden başlamak üzere pek çok ülkeyle ve bölgeyle gelişen ekonomik ve ticari ilişkilerimiz, Türkiye’nin bölgesi ve ötesinde güvenlik, istikrar ve refah kuşağı oluşturma hedefini göstermektedir.

Kişilerin ve sermayenin serbest dolaşımı önündeki engelleri kaldırmak temel önceliğimizi oluşturmaktadır. Bu anlayışla vize muafiyeti, serbest ticaret, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmalarını akdetmeye, ekonomik ilişkilerin hukuki zeminini yaratmaya öncelik veriyoruz.

Bu çerçevede örneğin, vize muafiyetinin diğer ülkelerle ticaretin geliştirilmesi kadar, turizm gelirlerinin artırılması bakımından da olumlu etkileri olduğu açıktır. Gelişen ilişkiler ve vize serbestisi çerçevesinde son üç yılda komşu ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısı yaklaşık yüzde 40 artmıştır. 2006’da 6,5 milyon komşu ülke vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etmiş, bu rakam 2009’da 9,5 milyona yükselmiştir. Benzer bir şekilde Türk vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesi halinde bunun komşu kuzey Yunanistan ekonomisine katkısını en iyi tahlil edebilecek olan sizlersiniz.

Öte yandan, izlenen istikrarlı politikalar sonucunda Türkiye’nin komşularıyla dış ticaret hacminin toplam dış ticaret içindeki payı % 8’den %30’a yükselmiştir.

Türkiye, güçlü ve istikrarlı mali yapısı, yurtiçi ve dışında izlediği akılcı politikaları sayesinde küresel ekonomik yapının sunduğu riskleri bertaraf ederek, fırsatları kazanca dönüştürmeyi bilmiştir.

Kuzey Yunanistan’ın, Selanik ve bölgesinin, içinde bulunulan ekonomik kriz ortamının etkilerini en kısa zamanda hafifletebilmesi için, coğrafi yakınlığın avantajlarını da kullanarak, Türkiye’nin sunduğu altın fırsatları yakalama vakti gelmiştir.

Başkonsolosluğumuz ve bünyemizde faaliyet gösteren Ticaret Ataşeliğimiz sizlere destek olmaya hazırdır. Teşekkür ederim.
---------------

Ομιλία του Γενικού Πρόξενου της Τουρκίας στην Θεσσαλονίκη κ. Tuğrul Biltekin


Αξιότιμε κ. Δήμαρχε Θεσσαλονίκης,
Πρόεδροι των Επιμελητηρίων,
Αγαπητοί προσκεκλημένοι,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια ιστορία οικονομικής κρίσης. Αυτή η ιστορία είναι πραγματική.

Μέσα σε μια μέρα έγινε ανάληψη 7,5 δις δολαρίων από την Κεντρική Τράπεζα. Οι ημερήσιοι τόκοι αυξήθηκαν έως 7.500%. Ο Αντιπρόεδρος της Παγκόσμιας Τράπεζας ο οποίος προσκλήθηκε από την Κυβέρνηση, ανέλαβε καθήκοντα Υπουργού Επικρατείας Υπεύθυνου για την Οικονομία. Χιλιάδες άτομα έμειναν άνεργοι. Πάρα πολλές επιχειρήσεις έκλεισαν. Εργατοϋπαλληλικά Συνδικάτα και δημοκρατικές μαζικές οργανώσεις ετοίμασαν προγράμματα εξόδου από την κρίση. Ξεκίνησαν διαδηλώσεις στους δρόμους. Η Ένωση Επιμελητηρίων και Χρηματιστηρίων Τουρκίας έκανε έκκληση στην Κυβέρνηση να παραιτηθεί. Μίλησαν εκ μέρους των πολιτικών κόμματων ως εξής:

• “Η έξοδος από την σημερινή κακή κατάσταση της οικονομίας της χώρας εξαρτάται από την υλοποίηση ενός ενοποιημένου, ριζικού και εκτεταμένου έργου το οποίο συμπεριλαμβάνει όλους τους τομείς.”
• “Πιστεύω ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε τα προβλήματα. Θα τα καταφέρουμε διότι είμαστε υποχρεωμένοι να τα καταφέρουμε.”
• “Το κράτος πρέπει να αγκαλιάσει του πολίτες και οι πολίτες πρέπει να αγκαλιάσουν το κράτος.”

Ακούγεται πολύ γνώριμο, έτσι δεν είναι; Αυτή η σύντομη ιστορία, είναι η περίληψη της πιο βαριάς οικονομικής κρίσης που έζησε στις 21 Φεβρουαρίου 2001 η Τουρκική Δημοκρατία καθ’όλη την διάρκεια της ιστορίας της.

Για πιο λόγο αναφέρθηκα σε αυτό;

Η χώρα που μπορεί να καταλάβει καλύτερα από όλους την οικονομική κρίση που ζει η Ελλάδα, είναι η γείτονας Τουρκία. Εμείς, βλέπουμε τις αρνητικές επιδράσεις της κρίσης πάνω στον λαό της Ελλάδας και καταλαβαίνουμε με ειλικρίνεια τις δυσκολίες που περνά.

Θέλω να συγχαρώ το Ελληνο-Τουρκικό Επιμελητήριο Βορείου Ελλάδος, για το ότι διοργανώνει αυτήν την εκδήλωση στην κατάλληλη περίοδο. Διότι, η Τουρκία και ο Τουρκικός λαός, έχοντας πάρει το μάθημα τους από τις πικρές εμπειρίες του παρελθόντος, είναι έτοιμοι να προσφέρουν ένα φιλικό χέρι βοήθειας στην Ελλάδα και τον Ελληνικό λαό, να συνεισφέρουν στην ανάπτυξη της Ελληνικής οικονομίας και στην ανακούφιση των δυσκολιών της Βορείου Ελλάδος.

Έχουν περάσει 10 χρόνια από την πιο βαριά οικονομική κρίση στην ιστορία της Δημοκρατίας μας. Σήμερα, σε μια απόσταση από την Θεσσαλονίκη τριών ωρών οδικώς και μιας ώρας αεροπορικώς μέσω των Τουρκικών Αερογραμμών οι οποίες δίνουν μια ξεχωριστή ζωντάνια στην πόλη μας, υπάρχει μια τελείως διαφορετική Τουρκία, με σταθερή πολιτική δομή, με ισχυρή δημοκρατία, με ταχύτατα αναπτυσσόμενες αγορές, η οποία αναζητεί με την εξωτερική της πολιτική, ασφάλεια, σταθερότητα και ευημερία στην ευρύτερη περιοχή.

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας περιληπτικά λίγες πληροφορίες και κάποια αριθμητικά μεγέθη σχετικά με την Τουρκία:

• Το ΑΕΠ ήταν το 2002 στα 230 δισεκατομμύρια δολάρια και το 2010 αυξήθηκε στα 736 δισεκατομμύρια δολάρια.
• Τα τελευταία 8 χρόνια το πραγματικό ΑΕΠ αυξήθηκε ετησίως με μέσο ορό 4,8%.
• Είναι η 16η μεγαλύτερη οικονομία στον κόσμο και σε σύγκριση με την Ευρωπαϊκή Ένωση είναι η 6η μεγαλύτερη οικονομία.
• Τα τελευταία 8 χρόνια έγιναν άμεσες ξένες επενδύσεις πάνω από 94 δισεκατομμύρια δολάρια.
• Την περίοδο 2008-2010 ήταν η 15η πιο δελεαστική χώρα του κόσμου για άμεσες ξένες επενδύσεις.
• Έχει 74 εκατομμύρια πληθυσμό από τους οποίους τα 25 εκατομμύρια είναι νέοι.
• Σε σύγκριση με την Ευρωπαϊκή Ένωση έχει τον μεγαλύτερο πληθυσμό νέων και κατέχει το 4ο μεγαλύτερο εργατικό δυναμικό.
• Περίπου 500 χιλιάδες απόφοιτοι από 156 πανεπιστήμια.
• Νέες και προηγμένες τεχνικές υποδομές στους τομείς μεταφορών, τηλεπικοινωνιών και ενέργειας.
• Εν εξελίξει ενταξιακές διαπραγματεύσεις και Τελωνειακή Ένωση με την Ευρωπαϊκή Ένωση.
• Συμφωνίες Ελεύθερου Εμπορίου με 20 χώρες.
• Αύξηση των χρηστών του διαδικτύου από 4 εκατομμύρια σε 35 εκατομμύρια την περίοδο 2002-2010.
• Αύξηση των χρηστών κινητής τηλεφωνίας από 23 εκατομμύρια σε 62 εκατομμύρια.
• Αύξηση των χρηστών πιστωτικών καρτών από 16 εκατομμύρια σε 46 εκατομμύρια.
• Αύξηση των επιβατών των αεροπορικών γραμμών από 33 εκατομμύρια σε 102 εκατομμύρια.
• Αύξηση των ξένων τουριστών από 13 εκατομμύρια σε 28,5 εκατομμύρια.

Αξιότιμοι προσκεκλημένοι,

Η ασφάλεια, η σταθερότητα και η ευημερία μπορούν να συντηρηθούν μόνο όταν ισχύουν για όλους. Σε αυτό το πλαίσιο η Τουρκία, στις σχέσεις της με άλλες χώρες προσπαθεί να εγκαθιδρύσει μια οικονομική και εμπορική σχέση από την οποία όλοι θα αποκομίσουν οφέλη και η οποία θα προσφέρει την δυνατότητα συνολικής ανάπτυξης.

Οι συνεχώς αναπτυσσόμενες οικονομικές και εμπορικές σχέσεις, με τις γειτονικές χώρες, με τις περιοχές προς τις οποίες εφαρμόζουμε πολιτική ανοίγματος, καθώς και με πολλές άλλες χώρες και περιοχές έχουν ως στόχο την δημιουργία μιας ζώνης ασφάλειας, σταθερότητας και ευημερίας στην ευρύτερη περιοχή της Τουρκίας.

Η άρση των εμποδίων στην ελεύθερη μετακίνηση ατόμων και κεφαλαίου αποτελεί βασική μας προτεραιότητα. Με αυτή την λογική, δίνουμε προτεραιότητα στην άρση της βίζας, το ελεύθερο εμπόριο, στην αμοιβαία παρότρυνση και την διαφύλαξη των επενδύσεων, στην σύναψη συμφωνιών για την αποτροπή της διπλής φορολογίας και την δημιουργία νομικής βάσης για τις οικονομικές σχέσεις.

Σε αυτό το πλαίσιο για παράδειγμα, είναι προφανές ότι η άρση της βίζας θα είχε θετικό αντίκτυπο και στην ανάπτυξη του εμπορίου μεταξύ των χωρών, αλλά και στην αύξηση των εσόδων στον τουριστικό τομέα. Στο πλαίσιο των αναπτυσσόμενων σχέσεων και της μη επιβολής βίζας, ο αριθμός των τουριστών που ήρθαν από τις γειτονικές χώρες στην Τουρκία αυξήθηκε τα τελευταία τρία χρόνια κατά 40%. 6,5 εκατομμύρια πολίτες των γειτονικών χωρών επισκεφτήκαν το 2006 την Τουρκία. Αυτός ο αριθμός αυξήθηκε το 2009 στα 9,5 εκατομμύρια. Κατά παρόμοιο τρόπο, εάν γίνει άρση της βίζας στους Τούρκους πολίτες, εσείς οι ίδιοι μπορείτε να αναλύσετε με τον καλύτερο τρόπο την συμβολή που θα έχει αυτό στην οικονομία της Ελλάδας.

Ως αποτέλεσμα των σταθερών πολιτικών που ακολουθήθηκαν, το ποσοστό που κατέχει στο συνολικό εξωτερικό εμπόριο ο όγκος του εξωτερικού εμπορίου με τις γειτονικές χώρες αυξήθηκε από 8% σε 30%.

Η Τουρκία, με την ισχυρή και σταθερή οικονομική δομή της, χάρη στις έξυπνες πολιτικές που ακλούθησε στο εσωτερικό και στο εξωτερικό, βάζοντας σε μια άκρη τα ρίσκα που εμπεριέχει η παγκοσμιοποιημένη οικονομική δομή, κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες σε κέρδος.

Έχει φτάσει η ώρα για την Βόρεια Ελλάδα, την Θεσσαλονίκη και την ευρύτερη περιοχή της, χρησιμοποιώντας και τα πλεονεκτήματα της γεωγραφικής εγγύτητας να αρπάξουν τις χρυσές ευκαιρίες που προσφέρει η Τουρκία, έτσι ώστε να απαλύνουν το συντομότερο δυνατό τις επιδράσεις τις οικονομικής κρίσης.

Το Γενικό μας Προξενείο και το Γραφείο Εμπορικών Υποθέσεων το οποίο λειτούργει στην δομή του Προξενείου μας είναι έτοιμα να σας υποστηρίξουν. Σας ευχαριστώ.

Atatürk

Efe Ceylan Consul General
Monday - Friday

09:00 - 17:00

1/1/2021 Protohronia
1/6/2021 Theofania ya da Fota
3/15/2021 Kathara Deftera
3/25/2021 25. Martiu - Evangelismos tis Theotoku
4/30/2021 5/3/2021 Pasha
5/1/2021 Protomagia
5/13/2021 Ramazan Bayramı
6/21/2021 Agiu Pnevmatos
7/20/2021
8/15/2021 Dekapentavgustos / Kimisi tis Theotoku
10/26/2021 26. Oktovriu
10/28/2021 28. Oktovriu
10/29/2021
12/25/2021 12/26/2021 Hristugena