Selanik ve Kuzey Yunanistan'ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için bilgi notu, 1.2.2016

Her yıl 100 bin civarında vatandaşımız Başkonsolosluğumuz yerleşkesi içinde yer alan Atatürk Evi'ni gezmek için Selanik’e gelmektedir. Özellikle yaz aylarında ve resmi tatil dönemlerinde Selanik ve Kuzey Yunanistan’ı ziyaret eden vatandaş sayımızın fazlalığı, görev bölgemizi Türk turistlerin Yunanistan’da Adalar bölgesi ile birlikte en çok ziyaret ettikleri bölge haline getirmektedir.

Yunanistan’ın ülkemize yönelik vize rejimi çerçevesinde, umuma mahsus hamili vatandaşlarımızın Yunanistan’ın ülkemizdeki temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız ise, Yunanistan’da üç aya kadar ikamet etmek suretiyle vizeden muaftır. Yunanistan’ın ülkemizdeki temsilcilikleri ve görev bölgeleri hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nınwww.mfa.gradresinde kayıtlı internet sitesinden bilgi alınması mümkündür.

Selanik ve Yunanistan’a turizm amacıyla gelmeyi düşünen vatandaşlarımızın bilgi alabilecekleri bazı internet sayfalarının adresleri ise aşağıda kayıtlıdır.

http://www.greeka.com/greece/greece-tourism.htm

http://www.gnto.gr/

http://www.saloniki.org/

http://www.thessalonikicity.gr/English/index.htm

Başkonsolosluğumuz, Yunanistan resmi tatillerinde, acil durumlar dışında, konsolosluk hizmeti vermemektedir. Konsolosluk işlemleri için başvuru saatleri 09.00-12:00 arasındadır. Başkonsolosluğumuzda her gün bir personel nöbetçi memur olarak görev yapmakta olup, acil durumlarda 24 saat erişilebilir durumdadır. Başkonsolosluğumuzun acil durum telefonlarına internet sitemizden ulaşılabilmesi mümkündür.

Selanik’e, gerek karayolu, gerekse havayolu ile ulaşmak mümkündür. Türk Hava Yolları'nın Selanik ile İstanbul arasında her gün doğrudan uçak seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Selanik’in, Londra, Münih ve Berlin gibi uluslararası merkezlerle doğrudan bağlantısı vardır.

Selanik ile ülkemiz arasında doğrudan deniz bağlantısı bulunmamaktadır. Bu bağlamda, Selanik’e deniz yoluyla gelmek isteyen vatandaşlarımız Doğu Ege Adaları veya Atina aktarmalı olarak bu yolu kullanabilmektedir. Ancak, bu seferler, mesafe ve hizmet kalitesi bakımından vatandaşlarımızca genellikle tercih edilmemektedir.

Diğer taraftan bazı özel otobüs şirketlerimiz, Selanik ve İstanbul arasında her gün doğrudan otobüs seferleri düzenlemektedirler. Bu seferlerle ulaşım yaklaşık 10-12 saat sürmektedir.

İKAMET İZİNLERİ

Yunanistan’ın idari yapılanması ve ulusal mevzuatı kapsamında, Yunanistan’a sürekli ikamet amacıyla gelecek, AB üyesi ülkeler dışındaki ülke vatandaşlarının oturma izni başvurularını, ikamet edecek il merkezlerindeki belediyelere yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda, görev bölgemizdeki illerden birine ikamet amacıyla gelen vatandaşımızın, pasaportu, eğer çalışma amacıyla geldiyse işvereni tarafından düzenlenecek ve çalışma amacıyla Yunanistan’a geldiğini resmi olarak belgeleyecek bilgi ve belgelerle beraber, ilgili Belediye Başkanlığına başvurması gerekmektedir.

Öte yandan, vatandaşlarımıza verilen vizenin türü ile geliş maksadı arasında farklılık olduğu durumlarda, vatandaşlarımızın ikamet tezkeresi almaları mümkün olamamaktadır. Bu anlamda, görev bölgemize çalışma veya başka bir nedenle ikamet amacıyla gelecek vatandaşlarımızın, Türkiye’deki Yunanistan temsilciliklerine vize başvurusunda bulunurken bu hususu açıkça belirtmeleri gerekmektedir. Turizm meşruhatlı vizeler ile ikamet tezkeresi başvurusunda bulunulması mümkün değildir. Bu anlamda, örnek olarak vermek gerekirse, Erasmus veya benzeri öğrenci değişim programları ile görev bölgemizdeki üniversitelerde eğitim görecek öğrencilerimizin, öğrenci meşruhatlı vize, çalışma amacıyla gelecek olan vatandaşlarımızın ise çalışma meşruhatlı vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu ve benzeri amaçlarla gelmelerine rağmen, turizm meşruhatlı vizelerle görev bölgemize gelen vatandaşlarımızın, ikamet izni başvuruları alınmamakta, vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönerek, uygun meşruhatlı yeni bir vize almaları gerekmekte, bu da mağduriyete yol açmaktadır.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 17:00

Başvuru Saatleri: 09:00-12:00
1.1.2019 Yeni Yıl
6.1.2019 Epifani
11.3.2019 Kutsal Pazartesi
25.3.2019 Milli Gün ve Dini Bayram
26.4.2019 29.4.2019 Paskalya
1.5.2019 İşçi Bayramı
4.6.2019 Ramazan Bayramı
17.6.2019 Hamsin (Kutsal Ruh Günü)
11.8.2019 Kurban Bayramı
15.8.2019 Meryem Ana'nın Ölüm Günü
26.10.2019 Selanik'in Yunan hakimiyetine geçişi
28.10.2019 "Ohi" Bayramı (Milli Gün)
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2019 26.12.2019 Noel