Yeni Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Yunanistan’da Alınan İlave Tedbirler

Atina Büyükelçiliği 31.03.2020

D U Y U R U

31 Mart 2020

YENİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA

YUNANİSTAN’DA ALINAN İLAVE TEDBİRLER

Değerli vatandaşlarımız,

1. Yeni Koronavirüs (COVID-19), Yunanistan’da hemen hemen ülkenin tümünü etkilemekle birlikte, ağırlıklı olarak Atina ve çevresinin içinde bulunduğu Attica bölgesinde ve Yunanistan’ın kuzeyindeki yerleşim yerlerinde yoğunluk kazanmış durumdadır.

Yunan makamları, COVID-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin bir süre daha sıkı bir şekilde uygulanmasının önemine işaret etmektedir. Bu çerçevede, ülke içinde kamu alanlarında kalabalığın engellenmesi, sosyal temasın sınırlandırılması ve salgının yayılmasının engellenmesine yönelik olarak;

-Yunanistan genelinde, 23 Mart 2020 tarihinden bu yana uygulamada olan zorunlu haller dışındaki tüm dolaşımın yasaklanması yönündeki düzenlemenin bir süre daha devam edeceği anlaşılmaktadır.

Sözkonusu yasağın istisnalarını, işe gitme, hastane/eczane/doktor ziyareti, sayıları kısıtlanmış olan bazı işlemleri yapmak üzere bankaya gitme, yaşlıları ziyaret, yiyecek alışverişi, boşanmış eşlerin çocuklarını görmeleri, kanunlarla belirlenen çerçevede icra edilecek cenaze ve nikah gibi merasimlere iştirak ile – mekan, zaman ve sayı sınırlandırmasına tabi olmakla birlikte - bireysel spor ve evcil hayvan gezdirme oluşturmaktadır.

Bu istisnai gerekçelerle evden çıkacak kişilerin, “https://forma.gov.gr” adresinden (İngilizce sürümün adresi: https://forma.gov.gr/en/) temin edecekleri bir form doldurmaları veya cep telefonundan 13033 numaralı ücretsiz hatta mesaj (isim, adres ve dışarı çıkış nedenini belirten) göndermeleri gerekmektedir.

İstisnai hallerde sokağa çıkanların beraberlerinde, kimlik veya pasaportlarını bulundurmaları, iş amacıyla sokağa çıktığını belirtenlerin ise, çalıştıkları kurum tarafından düzenlenmiş bir belgeyi yanlarında taşımaları gerekmektedir. Yanında belge olmayanlar veya dışarda olmalarını gerekçelendiremeyenler, tespit edilmeleri halinde, 150 Avro para cezasına çarptırılmaktadır.

-COVID-19 salgını nedeniyle zaten bir süredir kullanımı azalmış durumda olan ülke içindeki uçak, tren, metro ve otobüs seferleri ile şehir içi toplu ulaşım araçlarının seferleri de seyrekleşmiştir.

-Vatandaşlarımızın, ilgili yerel makamların ve ulaşım şirketlerinin açıklamalarını takip etmelerinde yarar görülmektedir.

-İstisnai haller dışında, trafikte otomobil içinde bulunabileceklerin sayısı iki kişiyle sınırlandırılmıştır.

-Süpermarket, eczane ve benzeri acil ihtiyaçlara yönelik olanlar dışındaki dükkan ve işletmelerin kapalı tutulması uygulaması, 11 Nisan 2020’ye kadar uzatılmıştır. Sözkonusu yasağa uymayan işletmeler hakkında para cezası da dahil olmak üzere cezai işlem yapılmaktadır.

-Yunanistan içinde bazı bölgelerde karantina uygulaması sürdürülmektedir. Yer yer çeşitli kamu alanlarına (yürüyüş yerleri, park ve korular vb.) girişler kısıtlanmaktadır.

-Yunanistan genelindeki tüm müze ve kültür yerlerinin kapalı tutulması yönündeki uygulama uyarınca, Selanik’teki Atatürk Evi de ziyarete kapalı tutulmaya devam edilmektedir.

Yukarıda maruz durum ışığında, vatandaşlarımızın ilgili ulusal ve yerel makamlar tarafından yapılan duyuru, açıklama ve uyarıları takip ve riayet etmeleri önem taşımaktadır.

2. Ülke içinde uygulanan birinci maddede özetlenen tedbirlerin yanısıra;

-Yunanistan, İtalya, İspanya, Birleşik Krallık, Hollanda, Almanya ve ülkemizle uçuşları geçici olarak askıya alınmış durumdadır. (Almanya’dan sadece Atina Havalimanına uçuşlara izin verilmektedir.)

-Yunanistan, AB ve Schengen ülkeleri vatandaşları ile Yunanistan dahil Schengen bölgesinde ikamet sahibi olan üçüncü ülke vatandaşları haricindeki şahısların ülkeye girişlerine izin vermemektedir.

AB ve Schengen ülkeleri vatandaşları ile Yunanistan dahil Schengen bölgesinde ikamet sahibi olanların Yunanistan’a girişine izin verilmekle birlikte, bu kişiler, 14 gün boyunca evde zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmaktadır. Kamu sağlığına riskin yüksek olduğunun değerlendirildiği durumlarda, Yunan makamları yurtdışından giriş yapanlar için kendi belirledikleri mekanlarda zorunlu karantina uygulaması da yapmaktadır.

3. COVID-19 salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler neticesinde,ülkemiz ile Yunanistan arasındaki kara, hava ve deniz ulaşımının mevcut durumu şu şekildedir:

-Ülkemiz ile Yunanistan arasında, yolcu taşımacılığı amaçlı uçuşlar durmuş haldedir. Dolayısıyla, Yunanistan üzerinden ülkemize havayoluyla transit geçiş imkanı da bulunmamaktadır.

- Kara hudut kapılarında da yolcu geçişi durmuş olup, Yunan adaları ile ülkemiz arasındaki deniz vasıtalarıyla gerçekleştirilen karşılıklı yolcu seferleri de geçici olarak askıya alınmış haldedir. Yunanistan, özel teknelerin limanlara giriş ve çıkışlarını da yasaklamıştır.

-Türkiye’den mal ve yük taşıyan kamyon ve gemiler ile kargo uçakları, yukarıda bahsekonu kısıtlamaların dışında tutulmuştur.

4. Mevcut gelişmeler nedeniyle çalışma düzen ve saatleri gözden geçirilmiş olan Yunanistan’daki dört Başkonsolosluğumuzun mevcut mesai düzeni ve irtibat bilgileri şu şekildedir:

a. Yunan makamlarının, zorunlu haller dışında tüm dolaşımın yasaklanması uygulaması doğrultusunda, Yunanistan’daki Başkonsolosluklarımız, sadece elzem ve hayati işlemler için şahsi müracaat kabul etmektedir.

Bu çerçevede;

- Yukarıdaki tanımlamaya giren işlem sahiplerinin, Başkonsolosluklarımızı, önceden telefonla arayarak randevu almak suretiyle ve beraberlerinderefakatçi bulundurmadan ziyaret etmelerini,

- Yunan makamlarının kamu sağlığı odaklı telkinleri çerçevesinde, kronik hastalığı olan ve/veya ileri yaştaki müracaat sahipleri ile kendisini rahatsız hisseden veya hastalık belirtisi gösterenlerin, son 14 içinde seyahat etmiş olanların veya seyahat etmiş olanlarla aynı evde yaşayanların Başkonsolosluklarımızı ziyaretlerini, salgının bitimine kadar ertelemelerini önemle rica ederiz.

b. Başkonsolosluklarımıza ve Büyükelçiliğimize 7/24 ulaşılabilecek telefon numaraları:

Atina Pire Başkonsolosluğu 00 30 694 656 48 70

Gümülcine Başkonsolosluğu 00 30 694 277 93 33

Rodos Başkonsolosluğu 00 30 694 000 63 88

Selanik Başkonsolosluğu 00 30 697 026 05 65

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı/

Konsolosluk Çağrı Merkezi 00 90 312 292 29 29

Atina Büyükelçiliği 00 30 690 986 34 66

00 30 210 726 30 00

Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir.

5. Vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızın sosyal medya hesaplarından yapılan güncel duyurular ile Yunan makamlarının açıklamalarını takip ederek uyarıları dikkate almaları tekraren tavsiye olunur.

6. COVID-19’la mücadele kapsamında Yunanistan ve ülkemizce alınan tedbirlerin sırasıyla aşağıdaki internet adreslerinden takip edilmesi mümkündür:

https://eody.gov.gr/ (Sadece Yunancadır)

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Saygıyla duyurulur.

Atatürk

Efe Ceylan Consul General
Monday - Friday

09:00 - 17:00

1/1/2021 Protohronia
1/6/2021 Theofania ya da Fota
3/15/2021 Kathara Deftera
3/25/2021 25. Martiu - Evangelismos tis Theotoku
4/30/2021 5/3/2021 Pasha
5/1/2021 Protomagia
5/13/2021 Ramazan Bayramı
6/21/2021 Agiu Pnevmatos
7/20/2021
8/15/2021 Dekapentavgustos / Kimisi tis Theotoku
10/26/2021 26. Oktovriu
10/28/2021 28. Oktovriu
10/29/2021
12/25/2021 12/26/2021 Hristugena